Získali jsme dotaci MKČR na odkyselení historických periodik z našich fondů

dotace mkčr

Získali jsme dotaci MKČR na odkyselení historických periodik z našich fondů

Na ochranu fondů ohrožených degradací papíru jsme získali dotaci Ministerstva kultury ČR.

Knihovna má ve svých fondech velké množství historických periodik, které se v určitých obdobích tiskly na papír, který se nyní rozpadá. Šlo hlavně o období, kdy bylo třeba na papíru šetřit, tedy zejména v předválečných a válečných letech. Tento papír postupně získává kyselý charakter a v kontaktu se vzduchem u něj probíhá postupná degradace, drolí se a trhá. Degradaci je možné zvrátit procesem tzv. odkyselení, kdy jsou tyto materiály vloženy do speciálního roztoku, který upraví jejich pH. Takto ošetřený papír se mj. zpevní a zvýší se jeho další životnost.

V rámci podprogramu VISK 4, aktivity Odkyselování svazků postižených degradací kyselého papíru, budeme v roce 2026 odkyselovat vybrané ročníky periodik Národní střed a Pražanka. Jde o ročníky, které vycházely v první polovině 20. století. Tato periodika bude po odkyselení možné digitalizovat, což nyní kvůli jejich stavu není možné.