Staré noviny a časopisy elektronicky/ Kramerius / DNNT

Staré noviny a časopisy elektronicky / Kramerius / DNNT

Knihovna FSV uchovává významné fondy českých historických novin a časopisů. Kvůli ochraně a pohodlnému studiu tohoto fondu zajišťujeme jejich digitalizaci a nabízíme uživatelům, aby tak tato periodika mohli studovat v elektronické podobě.

Noviny a časopisy, které je možné studovat elektronicky, není možné z knihovny objednávat ve fyzické podobě. 

Ke studiu mohou studenti využít několik možností

Některé jsou dostupné z domova a za některými budete muset přijet do knihovny.

Přístup k digitalizovaným fondům Národní knihovny ČR

Přes přihlašovací údaje, které máte k dispozici jako studenti FSV UK, se můžete dostat k zajímavým fondům novin, časopisů ale i knih, které zpřístupňuje Národní knihovna v režimu tzv. Děl nedostupných na trhu. Dokumenty jsou k dispozici veřejnosti odkudkoliv. Stejný přístup poskytuje i Moravská zemská knihovna i další zapojené knihovny.

Pro uživatele FSV mohou být zajímavá například tato periodika:

Název periodika Dostupné ročníky 
Květy 

(1889-1915)  výběrově, (1951-1990) kompletní 

Lidové noviny (1893-1945), (1948-1951)
Rudé právo (1920-1995)
Lidová demokracie  (1946-1992) výběrově
Mladá fronta (1949-1952)
Mladá fronta Dnes (2011-2018)
Pestrý týden (1926-1945) výběrově
Svobodné slovo (1945-1984) nekompletní

V rámci Univerzity Karlovy jsou uživatelům k dispozici

Digitální knihovna UK

Digitální knihovna Kramerius Univerzity Karlovy slouží ke zprostředkování digitalizovaných plných textů dokumentů nebo jich ucelených sbírek z fondů knihoven Univerzity Karlovy. Z důvodu autorského zákona (dále jen AZ), a tudíž nemožnosti volného zpřístupňování dokumentů, které tento zákon chrání, je primárním cílem v tomto repozitáři zveřejňovat hlavně dokumenty staršího data vydání, které nepodléhají ochraně AZ. Jedná se tak zejména o staré písemnosti, vzácné tisky nebo jiné typy dokumentů s historickým významem.

Digitální knihovna FSV Kramerius

FSV UK provozuje vlastní digitální knihovnu Kramerius a své digitalizační aktivity zaměřuje hlavně na ochranu a zpřístupnění svého ohroženého a vzácného fondu. Digitalizovány tedy byly převážně nejžádanější a ohrožená česká periodika, tyto skeny byly poskytnuty Národní knihovně nebo Moravské zemské knihovně a lze je studovat v rámci jejich Digitálních knihoven v rámci DNNT (tedy vzdáleně po přihlášení jménem a heslem studenta UK viz předchozí bod).

Unikátní v Digitální knihovně nadále zůstávají například tyto dokumenty. Kvůli ochraně autorských práv lze volně z domova studovat periodika starší 110 let, mladší periodika můžete studovat na vyhrazených počítačích v knihovně Jinonice (3. patro) nebo Opletalova.

Další knihovny v ČR provozují vlastní digitální knihovny

 jejich přehled najdete na webu Digitální knihovna.cz

Více informací o Digitální knihovně a vysvětlení, proč se v ČR digitalizuje a jak se k dokumentům dostat  najdete v Seznámení s Digitální knihovnou.