Open Science

Open Science

Open science (otevřená věda) kombinuje různá inkluzivní hnutí a postupy, jejichž cílem je zpřístupnit vědecké poznatky (otevřeně, přístupně, znovupoužitelně), zvýšit vědeckou spolupráci a sdílet informace ve prospěch vědy a společnosti. Otevírá cesty k vytváření, hodnocení a komunikaci vědeckých poznatků společenským aktérům uvnitř i vně tradiční vědecké komunity. Mezi nejznámější odvětví open science spadají publikování v režimu open access, správa výzkumných dat, občanská věda nebo otevřené vzdělávací zdroje.

Podrobnější informace o 

PRAVIDLA PRO OPEN SCIENCE NA UK

Univerzita Karlova v současné době nemá mandatorní institucionální politiku open science. Etický kodex Univerzity Karlovy však říká, že akademický a vědecký pracovník a student „[p]ři své vědecké a tvůrčí práci reflektuje nejnovější vývoj ve svém oboru, odpovídá za přiměřenost, přesnost a objektivitu použitých metod a dbá na to, aby nedošlo k jejich zkreslování. Pečuje o data či zkoumané materiály, o jejich přesný popis a standardní způsoby jejich ochrany a archivace. Dbá o to, aby postupy i výsledky vědecké a tvůrčí práce byly přezkoumatelné. Dodržuje specifická pravidla profesionální etiky daného oboru.“ (Část III, bod 4.)  a  „[n]epublikuje eticky pochybným způsobem včetně využívání eticky pochybných publikačních platforem. Nepřivlastňuje si výsledky práce druhých, nedopouští se plagiátorství.“ (Část III, bod 7.)

Dodržování principů open science tedy může výrazně napomoci k naplňování zásad stanovených Etickým kodexem UK.

Více o vývoji podpory open science na Univerzitě Karlově a národní a mezinárodní politice open science najdete na webu Centra pro podporu open science UK.