Časté otázky

Časté otázky

Obecné otázky

Registrace a další základní služby

Jak se zaregistrovat?

K využívání služeb všech knihoven UK je nutné mít vyřízený jeden z průkazů, který je možný získat v UK Pointu. Jakmile máte průkaz k dispozici, stačí vyplnit elektronickou přihlášku. Více o registraci.

Zůstanu čtenářem knihovny i po přerušení/dokončení studia?

Během přerušeného studia lze využívat služeb knihovny. Jakmile studium dokončíte, zaniká i vaše registrace v knihovně CVI; do té doby je nutné vyrovnat všechny své závazky vůči knihovně (t.j. vrátit všechny výpůjčky, zaplatit poplatky apod.). V případě, že chcete knihovnu nadále využívat, musíte získat licenci externího uživatele služeb a znovu se zaregistrovat.

Jak se můžu přihlásit do počítače?

Použijte stejné přihlášení jako do SIS, tedy univerzitní ID (osmimístné číslo) a heslo. Heslo je možné zkontrolovat nebo změnit na https://ldap1.cuni.cz/. V knihovně Jinonice se mohou přihlásit pouze uživatelé z FSV.

Jak se připojím k WiFi?

Hlavní sítí je Eduroam, heslo do ní si můžete nastavit na https://ldap1.cuni.cz/.

Jak najdu knihu v knihovně?

Knihy jsou ve volném výběru řazeny podle signatur - značek uvedených na hřbetu či zadní straně knihy. Knihy jsou rozděleny do skupin dle oborů. Signaturu knihy zjistíte v UKAŽ

Mohu v knihovně jíst a pít?

Kvůli ochraně fondu a vybavení knihovny je v prostoru knihovny povoleno pouze pití v lahvi s uzávěrem. V knihovně Jinonice je ale možno konzumovat jídlo a pití v relaxační zóně ve druhém patře.

Píšu bakalářskou nebo diplomovou práci. Kde najdu informace o citační etice a citacích?

Co je to bibliografická citace a proč používáme citace najdete na stránkách k citacím nebo v této příručce Jak se vyhnout plagiátorství.

Výpůjčky a objednávky

Půjčování, prodlužování, vracení...

Můžu si půjčit knihu s červenou signaturou?

Knihy s červenou signaturou či červeným pruhem jsou pouze pro prezenční půjčování, domů lze půjčovat ostatní knihy. Ve výjimečných případech je možno prezenční knihu půjčit absenčně přes noc, o tomto rozhoduje knihovník. Pozor ale na zpozdné, které je u prezenčních knih 50kč/den.

Jak si objednám knihy ze skladu?

Knihy umístěné ve skladu si můžete objednat prostřednictvím požadavku na výpůjčku (rezervace), k vyzvednutí budete vyzváni e-mailem. Podrobný návod najdete zde.

Proč mi nejdou prodloužit výpůjčky?

Výpůjčku nelze prodloužit, pokud je dokument rezervován jiným uživatelem, pokud je již přesažena výpůjční doba, pokud vypršela doba platnosti vaší registrace, nebo pokud máte neuhrazený dluh v některé z knihoven UK. Pokud si nevíte rady, kontaktujte nás a společně to vyřešíme.

Mohu vrátit vypůjčenou knihu v kterékoli knihovně Univerzity Karlovy?

Ne, knihovny jednotlivých fakult fungují odděleně. Knihy zapůjčené v knihovně Hollar je možno vracet v Jinonicích či Opletalově.

Jakým způsobem lze hradit poplatky?

Platit lze hotovostí (všude) či platební kartou (pouze v Knihovně Jinonice). Vzdáleně lze zaplatit i převodem, ale zpracování takové platby není okamžité.

Where can I leave the book which I studied in-house?

Please place the books in the cart or leave them on the table; do not place them back on the book shelf.

Jak dlouho trvá dokončení objednávek ze skladu/depozitáře?

V případě objednávek z depozitáře Krystal trvá doručení do sedmi pracovních dnů, z depozitáře Lešetice do 30 dnů. Ze skladu knihovny Jinonice a skladu pobočky Opletalova trvá vyřízení objednávky do 2 hodin, po 16:00 do následujícího pracovního dne.

Can I order a book from another library to the library of FSV?

We do not secure loans from Prague libraries; you can use inter-library loan services to order books from other libraries in the Czech Republic as well as abroad (mvs@fsv.cuni.cz).

Vypůjčenou knihu jsem ztratil, poškodil nebo ji nemohu najít. Co mám dělat?

Kontaktujte nás co nejdříve a domluvíme se na způsobech řešení situace. Knihu lze nahradit stejným titulem. V případě, že již nebude k dispozici, budeme požadovat finanční kompenzaci.

Tisk, kopírování a skenování

Reprografické služby knihovny

Jak mohu tisknout a skenovat

Použijte the MyQ systém. Více informací

 

E-zdroje

Jak využívat E-zdroje na FSV

Jaké e-zdroje jsou na UK k dispozici?

Seznam dostupných elektronických zdrojů najdete na Portálu elektronických zdrojů UK (PEZ). S porozuměním, co jsou elektronické zdroje a jak s nimi pracovat vám může pomoci Praktický průvodce EIZ na UK.

Ve které databázi mám začít vyhledávat?

Konkrétní knihu nebo časopis zkuste vyhledat ve vyhledávači UKAŽ, který prohledává téměř všechny tištěné i elektronické zdroje na Univerzitě Karlově. Pro detailnější vyhledávání využijte Portál elektronických zdrojů, případně si zvolte ze zdrojů doporučených pro studenty FSV.

Jak zjistím, která databáze obsahuje konkrétní titul časopisu? Kde zjistím, jestli má knihovna dostupný konkrétní e-časopis?

Dostupnost e-časopisu na UK si ověříte v UKAŽ

Co mám dělat, když hledaný článek nenajdu v žádné z přístupných databází?

Pokud článek není dostupný v databázích a není dostupný ani v tištěné verzi v knihovnách UK, tak máte možnost získat jej přes meziknihovní výpůjční službu (MVS) .

 

Jak se dostanu ke kvalifikačním pracím UK?

Elektronické verze všech prací obhájených po 1. 1. 2006 jsou volně dostupné v Repozitáři závěrečných prací UK. Některé práce obhájené před rokem 2006 jsou přístupné z vybraných počítačů v knihovně v Jinonicích a v Opletalově.

Co mám udělat, abych mohl/a pracovat s e-zdroji z domova?

Pro práci s e-zdroji odkudkoliv (tzv. vzdálený přístup) potřebujete vlastnit platný průkaz UK a mít aktivováno heslo do CAS - heslo získáte při vydání karty UK; jeho platnost je omezena na dobu 5 dnů. K prodloužení, změně či obnovení hesla slouží CAS na UK ‐ Centrální autentizační služba UK. Pro přihlášení pak použijte odkazy "Vzdálený přístup" a "Institucionální přihlášení (Shibboleth)" uváděné u jednotlivých e-zdrojů na PEZ.

Jak zjistím, která databáze je přístupná pro FSV a jaká pro celou univerzitu? Proč se nemohu dostat do databáze uvedené na PEZ?

Na portálu elektronických zdrojů najdete vždy po kliknutí na "více informací" u konkrétní databáze řádky „Přímý přístup z:“ či „Vzdálený přístup z:“. U nich poté naleznete názvy fakult či jejich součástí, které mají ke zmíněné databázi přístup. Kompletní přehled zdrojů pro FSV můžete nalézt na portálu po vyfiltrování zdrojů pro FSV.

Vyhledávám v Google Scholar, ale jsou tam články, které nejsou dostupné, mohu je nějak získat?

Pokud vyhledáváte mimo prostory UK, nastavte si manuálně službu Find it.

Klikněte v Google Scholar na "Nastavení" -- "Knihovní odkazy", do vyhledávacího pole vyplňte Univerzita Karlova, zatrhněte možnost "Charles University - Find It @ CUNI" a uložte. K licencovaným plným textům se pak budete dostávat právě pomocí odkazu Find It @ CUNI.

Pokud pomocí služby Find it text online dostupný není, znamená to, že UK nemá licenci. V takovém případě se obraťte na knihovnu, která vám může zajistit papírovou kopii.

Nejsem studentem ani zaměstnancem FSV; jaké e-zdroje mohu použít ve vaší knihovně?

Většinu zdrojů mohou využívat pouze studenti a zaměstnanci FSV UK, s výjimkou volně dostupných zdrojů a časopisů. Můžete se ale registrovat do Klubu Alumni a tím získáte přístup k některým licencovaným e-zdrojům.