Podpora studia a vědy
Podpora studia a vědy
Centrum vědeckých informací FSV UK zajišťuje široké spektrum služeb na podporu studia a vědy. Pořádá školení citování v odborných pracích. Zajišťuje sběr záznamů o publikačních výsledcích zaměstnanců a studentů celé FSV UK (informace o publikovaných článcích, vydaných knihách a dalších typech výsledků). Kromě toho zajišťuje koordinaci evidence personálních identifikátorů, Open Access a Open Science.
Jak a proč citovat
Při psaní odborného textu je třeba jednoznačně identifikovat dokumenty, které jste při práci použili a ze kterých jste čerpali. Tím umožníte čtenáři zpětně vyhledat literaturu, ze které jste čerpali, čímž mu umožníte, aby si vaše tvrzení ověřil. Tomuto odkazování na zdroje se říká citování. Správným citováním se vyhnete podezření z plagiátorství.
Píšu bakalářskou/diplomovou práci
Tipy pro psaní závěrečných prací. Kde hledat potřebnou literaturu, jak psát odborný text a kde najít inspiraci.Evidence publikační činnosti a OBD
Knihovna zajišťuje pro celou FSV UK koordinaci a podporu sběru záznamů publikačních i nepublikačních výsledků do celouniverzitního databázového systému OBD a následně do národního Rejstříku informací (RIV). S dotazem k vykazování záznamů nebo k jiné agendě spojené s OBD a RIV se na nás prosím obraťte.
Návody, manuály a další informace k evidenci publikační činnosti na FSV UK
Personální identifikátory
Personální identifikátor autora umožňuje odlišit autory se stejným nebo podobným jménem a najít všechny publikace jednoho autora i přesto, že jeho jméno je v publikacích uváděno v různých variantách. Odpadají tak problémy způsobené diakritikou, používáním zkratek křestních jmen, duplicitou jmen, změnami příjmení u žen po provdání apod. Při publikování je velmi vhodné uvádět redakci kromě jména i své personální identifikátory, některé vydavatelství je už považují za povinný údaj.
UK využívá tyto personální identifikátory:
- ORCID
- Publons ResearcherID
- SCOPUS AUTHOR ID
INFORMAČNÍ KURZ PRO STUDENTY FSV UK
V kurzu se dozvíte, jak pracovat s informačními zdroji, které máte k dispozici nejen na Univerzitě Karlově. Jak vyhledávat na internetu, jak citovat nebo jak psát odborný text.Průvodce publikováním odborných článků pro začínající autory
Provedeme vás náročným procesem publikování a představíme jeho jednotlivé kroky, které vás čekají. Zjistíte např., jak zvolit téma, jaký časopis vybrat, jak uvést autory a projekty a jak nakonec článek zaevidovat, abyste za něj byli správně ohodnoceni.Open science
Podrobnější informace o
Studenti se specifickými potřebami
Univerzita Karlova se snaží podporovat osoby, které mají v důsledku svého zdravotního stavu ztížené podmínky pro studium. Ať už se jedná o dlouhodobé zdravotní znevýhodnění či náhle vzniklé komplikace, je možné obrátit se na pověřené pracovníky univerzity, kteří Vám ochotně pomohou zajistit příslušnou podporu či nezbytnou úpravu studijních podmínek. Více
Repozitář publikační činnosti UK
Repozitář publikační činnosti slouží ke zpřístupnění plných textů výsledků vědy a výzkumu na Univerzitě Karlově. Jeho vznik je zakotven v opatření rektora č. 40/2021, Evidence tvůrčí činnosti, projektů a zaměstnaneckých mobilit na Univerzitě Karlově.
Uložení a zpřístupnění výsledku (autoarchivace) v Repozitáři publikační činnosti UK je pro zaměstnance i studenty UK dobrovolné. Zpřístupnění plných textů výsledků výzkumu ale může být jednou z podmínek k uznání financování výzkumných projektů. Výsledky svých výzkumů tedy mohou do repozitáře vkládat všichni zaměstnanci a studenti UK, kteří chtějí či potřebují publikovat v režimu open access. Zpřístupnit zde můžete ještě nevydané verze plných textů Vašich výsledků, ale i vydavatelem již publikované výsledky v režimu open access(tzv. zlatá cesta). Mnoho vydavatelů umožňuje publikaci autoarchivovat v institucionálních repozitářích i pokud publikace není zveřejněna v režimu open access (tzv. zelená cesta open access). Podrobnější info o těchto způsobech publikování naleznete na webových stránkách Centra pro podporu Open Science.
Jak zpřístupnit výsledky v repozitáři a podmínky k archivaci.
Kontakt
Se svými dotazy se můžete obracet na:
Mgr. Michala Sošková
Fakultní koordinátorka evidence výsledků na FSV UK
e-mail: | michala.soskova@fsv.cuni.cz |
telefon:
|
771 128 401 pondělí, středa, čtvrtek 12:00-14:00 |