5 otázek k e-zdrojům

5 otázek k e-zdrojům

Co jsou e-zdroje?

E-zdroje / elektronické informační zdroje / databáze - říká se jim někdy různě, ale společné mají to, že obsahují informace v různých podobách a jsou dostupné elektronicky (většinou i online).

E-zdrojů je celá řada, my se zaměříme na ty, které nejvíce využijete jako studenti a zaměstnanci FSV. Jde o placené e-zdroje, které pro vás platí Univerzita Karlova nebo přímo FSV, takže dokud budete na FSV, nemusíte platit nic.

Co v nich najdete?

  • knihy a časopisy můžete hledat ve službě UKAŽ, která prohledává většinu (ale ne všechny!) na UK dostupných zdrojů současně; zdroje, které v ní nejsou zahrnuty, můžete prohledávat napřímo 
  • odborné časopisy ale většinou budete hledat konkrétní články
  • noviny
  • ekonomická data (makroekonomické ukazatele, informace o firmách, reporty atd.)

Jak fungují?

Jde o komerční produkt. Ve zkratce lze říci, že e-zdroje nakupují práva ke knihám, článkům a časopisům a prodávají je buď přímo čtenářům nebo knihovnám a univerzitám, které je zpřístupňují svým uživatelům.

Co je plný text / full text?

  • většinou se chcete dostat k celé knize nebo celému článku, proto hledejte plné texty
  • někdy v e-zdroji není plný text, ale najdete tu informace o knize/článku (název, autor, abstrakt), takže se ke knize/článku sice nedostanete, ale víte, že existuje a můžete si ji koupit nebo zkusit získat jinde

Jak se k e-zdrojům dostat?

Potřebujete mít aktivní přístup do CASu. Hledejte pak konkrétní knihu nebo článek v UK-AŽ nebo prohledávejte Portál elektronických zdrojů, kde najdete přístup k jednotlivým e-zdrojům.