Portál e-zdrojů v novém kabátku

Ústřední knihovna spustila novou podobu Portálu elektronických zdrojů (PEZ), kterou naleznete na známém odkazu ezdroje.cuni.cz.

Z horní lišty se také bez problémů prokliknete k Nápovědě k novým funkcionalitám.

Jak funguje nový Portál e-zdrojů?

PEZ i nadále funguje jako přehled všech aktuálně dostupných předplácených online databází a ucelených kolekcí e-časopisů/e-knih, ale i klíčových volně dostupných zdrojů a zkušebních přístupů. Jeho nová podoba ale umožnila několik zásadních změn.

Tou nejdůležitější je, že výše popsané databáze jsou vyhledatelné při přímém vyhledávání v UKAŽ. Hledáte-li tedy přímo svou oblíbenou databázi, nemusíte UKAŽ vůbec opustit. Zároveň ale máte možnost hledat pouze databáze, a to právě na PEZ. Pohyb mezi UKAŽ a PEZ je pomocí horní lišty, vždy na jeden klik.

Další novinkou je možnost kombinování filtrů. Zatímco dříve jste si mohli vybrat vždy jen jednu fakultu/jeden obor (případně mít výpis jen volných EIZ nebo zkušebních přístupů), nyní je možnost všechny tyto filtry kombinovat přesně pro svou potřebu. Více o této funkcionalitě se dozvíte zde.

Co se pro mě s novým Portálem e-zdrojů změní?

Aby bylo možné rozšířit nabídku kombinací filtrů, bylo nutné trochu změnit jejich logiku z pohledu dostupnosti pro fakultu a oborového třídění. Hledáte-li tedy databáze dostupné pro svou fakultu (ale zároveň může být dostupná i pro další), nezapomeňte kromě své fakulty zaškrtnout i filtr “Univerzita Karlova”.

Více než polovina EIZ předplácených na UK je dostupná celouniverzitně, nenechte se tedy ochudit o tuto možnost!

Obdobně to funguje i s jednotlivým oborovým tříděním – úzce specifikované databáze najdete pod jednotlivými obory, ale Univerzita nabízí i databáze s tak širokým obsahem, že je nutné je považovat za multioborové.

Nezapomeňte si tedy zaškrtnout i „multioborové zdroje”, abyste se neochudili o kvalitní a dostupný obsah.

Pokud rádi odkazujete na své oblíbené databáze, bohužel staré odkazy zaniknou. Nové vygenerujete pomocí tlačítka “trvalý odkaz” u každého zdroje.

Věříme, že se Vám s novou podobou PEZ bude dobře pracovat. Kdyby přeci jen něco nebylo optimální, neváhejte se ozvat týmu EIZ Ústřední knihovny na admin-eiz@cuni.cz