Rok 2024 přináší změny v online dostupnosti knih a periodik nedostupných na trhu | DNNT

Už od covidové pandemie mají i naši čtenáři možnost prohlížet si online významné množství dokumentů v rámci licence Díla nedostupná na trhu (DNNT). Tento stav zůstává platný i nadále díky nové smlouvě, která vešla v účinnost s počátkem roku 2024. Zároveň ale přináší některé změny.

Zásadní proměnou je provázání DNNT s autorským zákonem, jehož novela stanovila, že za dílo nedostupné na trhu v podobě knihy je možné považovat takové dílo, u kterého uplynulo 20 let od jeho vydání. To znamená, že od letošního roku je možné zveřejňovat skrz vzdálený přístup knižní dokumenty vydané do roku 2003. To se týká i periodik.

V souladu s novelou budou naopak zcela znepřístupněna díla vydaná v letech 2004 až 2007, která byla doposud zpřístupňována pouze na chráněných terminálech v prostorách knihovny. Jedná se o přibližně 22 200 dokumentů.

Na druhou stranu 2085 děl z let 1990 až 2002, která byla nakladateli dříve vyřazena z online přístupu, zůstane dostupná alespoň na těchto terminálech. O možností zpřístupnění těchto děl dálkovým přístupem online budou probíhat jednání se Svazem českých knihkupců a nakladatelů.

K prohlížení děl nedostupných na trhu online se dostanete na této webové adrese, kde se musíte přihlásit vašimi univerzitními údaji skrz CAS: https://dnnt.cz/

DNNT dnes provozují Národní knihovna ČR, Moravská zemská knihovna v Brně, Knihovna Akademie věd ČR a Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové. Navštívením jejich poboček získáte přístup i k dokumentům dostupných v rámci DNNT pouze skrz chráněné terminály.