Role knihoven v rámci podpory otevřeného výzkumu

c

Role knihoven v rámci podpory otevřeného výzkumu

Role institucionálních knihoven a vydavatelů se nadále vyvíjí spolu s měnícím se prostředím šíření výzkumu. Publikování s otevřeným přístupem vydláždilo cestu pro širší otevřenou vědu nebo otevřený výzkumný prostor, který zdůrazňuje důležitost sdílení prvků výzkumu v celém procesu vědeckého objevování. Sdílení v průběhu životního cyklu podporuje větší transparentnost, napomáhá reprodukovatelnosti a opakovatelnosti a může urychlit šíření důležitých výsledků výzkumu. 

Vydavatelé rovněž zkoumají nové modely, technologie a procesy, aby podpořili větší otevřenost a odklonili se od modelu placení za čtení. Inovativní publikační model F1000 je například navržen tak, aby plně podporoval praktiky otevřené vědy tím, že vyžaduje data v souladu s FAIR u příspěvků, umožňuje širokou škálu typů publikací nad rámec standardních článků v časopisech a využívá otevřené komunitní peer review k ověřování publikovaného výzkumu.

Možnosti knihovny k podpoře otevřeného přístupu

1. Hledání zdrojů pro budování znalostí:  Knihovníci mají příležitost budovat znalosti své fakulty na otevřených výzkumných postupech a procesech. Užitečné místo, kde začít, je najít stručné zdroje a sdílet je s výzkumníky.  

zdroje pro rozšíření znalostí:

2. Obhajoba přínosů otevřeného výzkumu: Nedostatek institucionální podpory a finančních    prostředků může často negativně ovlivnit výzkumníky, když publikují otevřený        výzkum. Knihovníci hrají důležitou roli při povzbuzování své instituce, aby učinila otevřený výzkum prioritou a poskytovala praktickou podporu svým výzkumným pracovníkům.

výhody otevřeného výzkumu

  • Otevřený výzkum podporuje transparentnost a reprodukovatelnost výzkumu.
  • Na výzkumu, který je sdílený otevřeně, mohou rychle stavět další výzkumníci; to bylo důležité pro urychlení tempa výzkumu COVID-19. To znamená, že otevřený výzkum umožňuje institucím maximalizovat své investice do sběru dat a výzkumu.
  • Umožnění publikování výzkumu tak, aby byl přístupný komukoli a kdekoli, demokratizuje informace a zvyšuje veřejné porozumění institucionálnímu výzkumu. To také zvyšuje důvěru ve výsledky výzkumu.

3. kooperace s výzkumníky při hledání vhodných řešení:

Příspěvek vychází z článku, který byl zveřejněn vydavatelstvím Taylor and Francis, jehož tématem bylo shrnutí webináře The Role of Publishers and Libraries in the Evolution of Open Research v rámci programu publikačního modelu  F1000.