Books

 • Social Research Methods (4th edition)

  Social Research Methods, Third Edition, Third Edition, guides students through all the steps of the research process, from formulating a question to writing up their report. Written by a team of active Australian research practitioners Social Research Methods, Third Edition, bridges the gap between theory and practice with substantive examples of each method in practice. Expanded online materials and resources aid lecturers and students and enhance the in text material.

  Katalog

 • Breaking Twitter

  A rollicking, character-driven narrative by New York Times bestselling author Ben Mezrich, pulling back the curtain on the biggest business story of our time. BREAKING TWITTER takes readers inside the darkly comic battle between one of the most intriguing, polarizing, influential men of our time--Elon Musk--and the company that represents our culture's dearest hope for a shared global conversation. From employee accounts within Twitter headquarters to the mission-driven team Musk surrounded himself with, this is the full story from all sides.

 • Liberalism Against itself: Cold war Intellectuals and the making of our times

  By the middle of the twentieth century, many liberals looked glumly at the world modernity had brought about, with its devastating wars, rising totalitarianism, and permanent nuclear terror. They concluded that, far from offering a solution to these problems, the ideals of the Enlightenment, including emancipation and equality, had instead created them.

 • Ambasadoři bohémy

  Každý z nás se v životě potkal s kulturní diplomacií, i když si toho nemusel být vědom. Za řadou výstav, koncertů, happeningů, konferencí nebo filmových projekcí stojí práce kulturních diplomatů, kteří veřejnosti ukazují svou zemi prostřednictvím kultury. Kulturní diplomacie je jedním z nástrojů zahraniční politiky, v repertoáru diplomatických možností má ale velmi zvláštní místo: dodává diplomacii lesk a šmrnc a neuzavírá se za zdi velvyslanectví.

 • Český dialog 30

  Eva Střížovská založila brzy po „sametu“ časopis Český dialog, který se stal lávkou mezi postsocialistickými občany, a mezi exulanty a krajany žijícími v celém světě. Kniha Český dialog je pestrým výběrem z třiceti let zaznamenávání událostí v politice, v kultuře a hlavně vztahů mezi námi TADY a krajany TAM, ale také mapuje nelehký osud časopisu jako takového.

  Katalog

 • Fake Over: Příručka mediální gramotnosti a kritického myšlení

  Všechno, co jste kdy potřebovali vědět o fake news a jiných internetových neřádech 

  Informace dnes znamenají všechno. Jsou vmžiku dostupné a doslova nás bombardují. A také jsou snadno zmanipulovatelné a mají neuvěřitelnou moc. Není snadné odlišit pravdu od záměrné dezinformace. Sociální sítě jsou plné falešných zpráv, upravených fotek a konspiračních teorií a my se často stáváme jejich bezděčnými šiřiteli. Můžeme se nějak bránit?